Pelenka és popsikrém kéz a kézben járnak, ez evidens. Vagy mégsem? Tényleg akkora szükség van a popókrémre, mint ahogy azt belénk sulykolják a reklámok? Mielőtt feltöltenéd a készleteket, érdemes átgondolni, és utánajárni egy kicsit a dolognak: valóban használ és muszáj a popókrém, vagy fölösleges, sőt, esetleg ártalmas is lehet? A mai cikkünk segít:)
Rutinból kensz-e?
Az elmúlt évtizedek alatt, a mi pelusos korunk óta nagyot fordult a világ pelenkázás-témakörben. Néhánytíz éve még minden babapopó púderben, hintőporban úszott. Aztán kiderült, hogy ez a púder nagyon szárítja a bőrt, belélegzése légúti megbetegedést okozhat, ezért csak ésszel javasolt a használata, pelenkázáskor már nem is szoktunk púderezni.
Manapság a kórházban a csecsemősök már máshogy tanítják a pelenkázást: pelenkát levenni, babapopót alaposan letörölni, majd mehet rá jó vastagon a popsikrém. Ez válik rutinná, amit gyakorló szülőként egy idő múlva lovon és trapézon, sőt futás közben és harcművészeti jártasságot szerezve is meg tudunk csinálni. Ha ez a rutin nálad is, gondolkoztál már azon, hogy tényleg jó-e? Vagy ez is olyan, mint a púder volt anno?
Vajon jót tesz-e a popsikrém a babának? És jót tesz-e a mosható pelenkának?
Miért lehet ártalmas a popsikrém?
Ne aggódj, nem vagy rossz anya, ha kensz: mi is ismerjük a látványt, ami akkor fogad, ha csöpp babánk cuki popója majdnem egész nap be van bugyolálva valamibe, ami csak relatíve tartja szárazon. A pindurok bőre még nagyon érzékeny, irritálhatja a pelenka anyaga, az abban lévő vegyszerek, nem is beszélve a végtermékről. Logikus, hogy ha ilyen kipirosodást látunk, azonnal a popsikrémhez nyúlunk, hiszen ez bizonyítottan hámosító, gombaölő és gyulladáscsökkentő hatással bír.
Egyes vélemények szerint van olyan márk, amivel épp ez a baj, és a kislányoknál előforduló hüvelybemeneti, kisajak bőr összenövést a popsikrémek hámosító hatásának tudják be. (Fontos hozzátenni, hogy ez csak egy elmélet, más szakemberek szerint ez genetikai kérdés, és a hasonló összenövések popsikrém nélkül is kialakulnának. De mi inkább nem kockáztatnánk.)
De mi a helyzet, ha mosható pelenkát használsz?
Sokszor hallom a tanácsadásokon a kérdést, hogy jól tudjuk nem szabad popsikrémet használni? Ez így, ebben a formában nem igaz!
A Mosható pelenkák természetes anyagokból készülnek, a vízzáró részek is szellőznek, így sokkal kevésbé fülled be a kicsi popsija, vagyis emiatt nem szükséges a popsikrémmel vesződnöd. Azonban mindig a gyerek bőre az első: ha kipirosodik a fogzás, hasmenés, vagy a pisi PH-jának megváltozása miatt, akkor nyugodtan használj popsikrémet.
Ebben az esetben azonban a popsikrém nem csak a baba bőrével, hanem a pelenkával is kapcsolatba kerül.
A popsikrémek a gyermek bőrén vízzáró réteget képeznek, ez a vízzáró réteg pedig pikk-pakk belekenődik, -mosódik a pelenkába. Ez akkor jelent problémát, ha a mosható pelenkába nem használtok kakifogó betétet. Ekkor ugyanis ez a krém betömíti az amúgy remekül működő nedvszívó réteget, és nem szívni, hanem taszítani fogja a pelenka a nedvességet, így elázik. Tehát határozottan kijelenthető, hogy a mosipelusok nagyon nem szeretik popsikrémet, ezért a rutinszerű használatát biztos, hogy nem javasoljuk.
Milyen popsikrémet használj – és mikor?
Mihez nyúlj, ha mégis ott a baj? Hiszen vannak időszakok, amikor szinte elkerülhetetlen a kiütés, pirosodás, például egyes betegségek, fogzás esetén. Ilyenkor rövid időre bevethetőek ezek a krémek, vagy még jobb, ha valamilyen alternatívát használsz: öko termékeket, shea vajat vagy lanolint.
Ha gyulladásban van a babapopó, vagy hiperérzékeny a pici bőre, akkor próbáljátok ki a bourette selyem pelenkabetétet, ami gyulladáscsökkentő és elősegíti a regenerálódást is.
Ne érezd magad rosszul, ha ezekkel együtt te mégis úgy döntesz, hogy a drogériában kapható popsikrém mellett maradtok. Ebben az esetben annyi a tennivaló, (ha sokáig szeretnéd a mosható pelenkát használni), hogy minden alkalommal tegyél bele kakifogó lapot. Így a krémet nem a pelenka fogja megenni:)